زندگی برتر

کودک خلاق می خواهید؟ گوشی هوشمند را از او بگیرید

 اکنون، وقت آن رسیده که نگران تاثیر وسایلی همچون گوشی های هوشمند بر فرزند خود باشید. در حال حاضر که دیدن یک گوشی هوشمند در دست هر بچه ای تبدیل به امری عادی و عمومی شده، آیا نباید نگران اثرات منفی گوشی های هوشمند بر رشد و سلامتی کودک خود باشید؟ برای دانستن اثرات منفی استفاده از این تکنولوژی در کودک دلبندتان با ما همراه باشید.

۱-باعث تغییر روابط «والدینفرزند» می شود.

گوشی های هوشمند می توانند مرزها و روابط بین والدین و کودک را تغییر دهند. ارتباط از طریق گوشی های هوشمند نمی تواند برابر و مساوی با رابطه خالص و واقعی بین کودک و والدینش باشد. کودکان هنوز در مرحله گذران رشد هستند و شما نیازمند آن هستید که به گسترش روابط خود با آنان بپردازید

۲- ذهن خلاق کودک را محدود می کند

دسترسی به انواع بازی ها از طریق گوشی های همراه، یعنی کودکان دارای وسیله هستند که با انواع بازی های مهیج و متنوع بمباران شده است. این بازی های مهیج، خلاقیت و تخیل کودکان را کم کرده و حساسیت چشم و سرعت واکنش مغزشان را پایین می آورد.

۳- باعث خواب کمتر می شود

وجود یک گوشی هوشمند در یک اتاق می تواند موجب خواب کمتر، دیررفتن به رختخواب و کوفتگی بیشتر بدن شود. کودک مطمئنا به مقدار زیادی خواب نیاز دارد تا ذهنش برای فعالیت ها و  کارهای روز بعد آماده باشد.

۴-به کودک وقت کافی برای فکر کردن یا درس گرفتن از نتایج اعمالش را نمی دهد.

فرض کنید کودک شما گفت و گویی در یک شبکه اجتماعی داشته که خوب پیش نرفته و مثلا در واکنش به کسی می گوید: «خداکنه به زمین گرم بخوری!» حتی کودکان بسیار خوب نیز خود به خود در چنین موقعیتی از خود واکنش نشان می دهند. این شرایط رخ می دهد چون کودک فرصت تفکر روی اثرات منفی اعمالش یا آنچه را می گوید، ندارد. این اتفاقات در ایجاد ارتباط از طریق گوشی های هوشمند سریع تر روی می دهد.

۵- مانع توانایی یادگیری می شود.

گوشی هوشمند یک وسیله مضر برای زندگی اجتماعی- اقتصادی کودک است چون تمام توجه کودک را کاملا به سمت خود جلب می کند. در زمان استفاده از وسایلی همچون گوشی های هوشمند و مانند آن، مهارت های ضروری کودک برای ریاضی و درس های دیگر تضعیف می شود.

۶-باعث اعتیاد می شود

چون در وسیله ای همچون گوشی همراه، کودک در بسیاری از فعالیت ها تعامل دارد، گوشی همراه می تواند تبدیل به منبعی برای اعتیاد شود. این نوع اعتیاد، می تواند ذهن آنان را مشغول کرده و برای مدتی طولانی اسیر خود کند. این امر باعث خدشه دار شدن مسیر ترقی کودک شما می شود.

۷- اثر منفی بر سلامت روانی کودک دارد.

در میان عوامل افسردگی و کم اشتهایی در کودکان، استفاده از گوشی های هوشمند و استفاده از اینترنت سهم به سزایی دارد. به این دلیل که از طریق استفاده از چنین وسایلی، نظارت بر رفتارهای روحی کودکان تا حدودی سخت می شود و نتایج مخربی بر سلامت کودکان دارد.

۸-به طور غیرمستقیم باعث چاقی می شود.

زیاد مشغول بودن با گوشی های هوشمند می تواند بر سلامتی کودک شما تاثیر بگذارد، و این بدین معناست که قرار است کودک شما برای ساعاتی در مکان مشخصی بی حرکت باقی بماند که یکی از عوامل ایجاد چاقی است.

۹-کودکان را نسبت به خشونت بی تفاوت می کند.

از طریق گوشی های هوشمند، کودکان چه از طریق خشونت موجود در بازی ها و چه مزاحمت های سایبری تهدید می شوند. این موقعیت کودکان را بی تفاوت می کند و باعث می شود سریع تر رفتار خشونت آمیز را قبول کنند و آن را به عنوان راه طبیعی حل مشکلات قلمداد کنند.مطالب مرتبط

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

شما همچنین می توانید از تگ ها و ویژگی های HTML زیر استفاده نمایید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette