آموزش برتر

چگونه حرفه ای «نه» بگوییم

راه حل های ساده ای که کمک میکند به راحتی “نه” بگویید:

همه ما با درخواست ها و مطالبات زیادی در طول زندگی مان از طرف دیگران مواجه می شویم، اما گاهی علی رغم میلمان انجام آن کار را قبول می کنیم و فشار روحی و جسمی سنگینی را متحمل می شویم.

2بنابراین “نه” گفتن یک مهارت است که به خاطر خودمان هم شده باید آن را کسب کنیم ، اگر به درستی نمی دانید چطور “نه” بگویید این مقاله برخی از راه حل های ساده  را برایتان بیان خواهد کرد که بد نیست از هر کدام از آنها در زمان و شرایط خاص خودش استفاده کنید:

محکم باشید:

صراحت در بیان همیشه در شروع ناراحت کننده است و معمولا” باعث دلخوری اطرافیان می شود اما در مراحل بعدی به حسن شهرت شما کمک میکند و از صدها غم و اندوه نجاتتان می دهد. خیلی اوقات گفتن یک “نه” روشن و قاطع  بدون هیچ توضیح اضافه ای میتواند خیالتان را راحت کند آنقدر حس سبکی را در شما به وجود آورد  که شاید دلتان بخواهد پرواز کنید. اما گاهی هم بسته به شرایط زندگی و یا شخص درخواست کننده لازم است در گفتن”نه” قدری تدبیر و سیاست به کار ببرید.

imagesبعد از نه گفتن تشکر کنید:

صراحت جای خود را دارد اما اگر بعد از رد خواسته دیگران “یک کلمه تشکرآمیز “هم به کار ببرید هم به شخص مقابل احترام گذاشته اید و هم از رابطه تان مراقبت کرده اید.

 خیلی گرفتارم:

حتما شما هم برای انجام دادن امور روزمره تان برنامه ایی دارید می توانید بگویید “خیلی گرفتار هستم و وقتی برای انجام سایر امور ندارم” این عبارت ساده ضمن اینکه به شما قدرت “نه”گفتن را می دهد از منافع و رابطه شما نیز حمایت می کند و شخص می فهمد که در آینده هم  قبل از اطمینان از وضعیت کاری شما، درخواست بی جایی از شما نکند.

سیاست پول قرض ندادن:

برای پول قرض دادن به دوستان یا اعضای خانواده یک سیاست به کار گیرید مثلا می توانید بگویید با خودم عهد بستم که به هیچ کس پولی قرض ندهم تا رابطه های دوستانه ام به واسطه پول تخریب نشود و یا می توانید بگویید خرید قابل توجهی کرده ام و یا جایی سرمایه گذاری کرده ام و فعلا دستم خالیست.

12شاید وقتی دیگر:

این یک عبارت نرم با بیانی ملایم برای رد پاسخ دیگران است شما به راحتی با تعیین زمانی دیگر، می توانید به شخص درخواست کننده بفهمانید: الان «نه»! همین که خواسته او را رد نکرده اید و  خود را متمایل به کمک نشان داده اید امید و حس خوشایندی را در طرف مقابل ایجاد خواهید کرد البته این عبارت را وقتی به کار ببرید که واقعا بخواهید آن کار را در زمان مناسب انجام دهید.

11دلیل موجهی برای عدم پذیرش درخواستش بیاورید:

مثلا می توانید بگویید: (دلم می خواهد کمک کنم،اما…)؛ این متد در مواقعی که با طرف مقابل رودربایسی دارید و می خواهید  از گفتن قاطعانه “نه” طفره بروید بسیار مناسب است می توانید بعد از این عبارت مشغولیت های روزانه تان را برایش برشمارید.

زمان بخرید:

یکی دیگز از راهکارها این است که می توانید زمان را به کمک بگیرید مثلا بگویید”اجازه بده قدری فکر کنم و سپس جواب دهم ….” بنابراین نه تنها بدون فکر و سبک و سنگین کردن درخواستی را رد نکرده اید بلکه وقت دارید قشنگ سر فرصت در مورد آن تصمیم بگیرید.

1293نویسنده:هاجر غنیان

نوشته شده در تحریریه فروشگاه تخفیف برترمطالب مرتبط

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

شما همچنین می توانید از تگ ها و ویژگی های HTML زیر استفاده نمایید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette