نکته برتر

همه انسان ها بیش از ۹ حس دارند

همیشه به ما گفته اند که انسان ها دارای ۵ حس هستند و برخی حس ششم هم دارند. همیشه فکر کردیم آنهایی که حس ششم دارند چقدر خاصند. اما امروزه از ۹ تا ۲۱ حس مختلف در انسان شناسایی شده است. اضافه شدن این حس ها به احساس پنجگانه انسان بدلیل ارائه تعریف متفاوت از حس است. این تعریف را با هم مرور کنیم: “هر سامانه، مشتمل بر گروهی از انواع سلول‌های حس‌گر است که به پدیده‌ فیزیکی مشخصی واکنش نشان می‌دهند، و نیز به گروهی از مناطق خاص در مغز مربوط هستند که در آن‌جا سیگنال‌ها یا علائم دریافت و تفسیر می‌شوند.”

حواس عمومی و مشترک انسان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به این شرح هستند:

 • بینایی:این حس به لحاظ فنی خود شامل دو حس است، چون دو نوع گیرنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی مجزا در چشم وجود دارد، یکی برای رنگ‌ها (مخروطی ها) و دیگری برای درخشندگی (میله‌ای‌ها) .
 • چشایی:گاهی می گویند که این حس به دلیل وجود انواع متفاوت از گیرنده‌های مزه‌ خودش شامل ۵ حس است (شیرین، نمکین، ترشین، تلخین، اسیدآمینه‌ای)، ولی عموماً فقط به عنوان یک حس شناخته می‌شود. برای آنها که نمی‌دانند، گفتنی است که گیرنده‌های اسیدی، گلوتامات اسید آمینه‌ها را کشف می‌کنند. گلوتامات‌ها عموماً در گوشت و بعضی مزه‌های مصنوعی پیدا می‌شود.
 • بساوایی:دانشمندان پی برده‌اند این حس به فشار، حرارت، درد، و حتی حس‌گرهای خارش تفکیک می‌شود.
 • فشاری:حس بدیهی بدیهی است.
 • خارشی:این یک سامانه‌ حس‌گر جداگانه از دیگر حس‌گرهای مرتبط با حس بساوایی است.
 • دمایی:عبارت از توانایی حس کردن گرما و سرما است و تصور می‌شود که بیش از یک حس است. این تصور به خاطر وجود دو نوع کاملاً متفاوت از گیرنده‌های دمایی با توجه به مکانیزم کشف، در مغز، است. این گیرنده‌های دمایی مغز برای پایش دمای درون بدن استفاده می‌شوند.
 • صدایی یا شنوایی: کشف‌کننده‌ ارتعاشات واسطه‌های صدایی، مثل هوا یا آب است که با طبلک‌ها یا درام‌های گوش‌ برخورد می‌کنند.
 • بویایی:یکی دیگر از حس‌گرها است که واکنش شیمیایی نشان می‌دهد. این حس با چشایی برای تولید حس مزه‌شناسی ترکیب می‌شود.
 • ژرفایی:این حس به شما توانایی می‌دهد بگویید اجزاء بدن‌ در مقایسه با بقیه‌‌ اجزای‌ بدن‌ کجا قرار دارند. این حس همیشه به روش‌های کم شماریاستفاده می‌شود، مثل وقتی محل خارش پا را می‌خارانید، ولی هرگز به پا نگاه نمی‌کنید تا ببینید دست شما دقیقاً جای درستی روی پا را می‌خاراند.
 • حس‌گرهای تنش:این‌ها در جاهایی مثل عضلات پیدا می‌شوند و به مغز اجازه می‌دهند توانایی پایش تنش عضلاتی را داشته باشد.
 • گیرنده‌ درد: زمانی فکر می‌کردند این حس فقط نتیجه‌ باراضافی دیگر حواس مثل بساوایی است، ولی بعد مشخص شد این حس خود یک سامانه‌ حس‌گر جداگانه دارد.گیرنده‌های درد از سه نوع مجزا تشکیل می‌شوند: جلدی(پوستی)، جسمی(استخوان‌ها و مفاصل)، و احشایی(عضوهای بدن).
 • تعادلی: این حس اجازه می‌دهد تعادل‌ را حفظ کنید و حرکت بدن را با توجه به شتاب و تغییرات مسیر حس کنید. این حس هم‌چنین اجازه می‌دهد جاذبه را درک کنید. سامانه‌ حس‌گر این حس در گوش‌های میانی‌ یافت می‌شود و سامانه مارپیچ دهلیزی خوانده می‌شود.
 • گیرنده‌های ارتجاعی یا کشسان:این‌ها در جاهایی مثل کبدها، مثانه‌، معده، و مسیر دستگاه گوارش یافت می‌شوند. نوعی دریافت‌گر است که اتساع عروق خونی را حس می‌کند. اغلب در سردردها نقش دارد.
 • گیرنده‌های شیمیایی:این‌ها متضمن کشف هورمون‌ها و داروهای موجود در خون هستند. همچنین متضمن واکنش استفراغ هستند.
 • تشنگی:این سامانه کم یا بیش به بدن‌ اجازه می‌دهد سطح هیدراته‌ یا آب‌رسانی‌ را پایش کند.
 • گرسنگی:این سامانه به بدن‌ اجازه می‌دهد کشف کند چه وقت نیاز دارید چیزی بخورید.
 • گیرنده‌ مغناطیسی:این گیرنده در واقع قابلیت کشف حوزه‌های مغناطیسی را دارد، که اصولا در فراهم آوردن حس مسیریابی به هنگام کشف حوزه‌ مغناطیسی زمین مفید است. این حس چیزی برای ذخیره‌سازی ترکیبات آهنی در بینی‌های ما است. این زمانی می‌تواند درست باشد که انسان‌هایی که القائات مغناطیسی دارند نشان داده‌اند که حس مغناطیسی قوی‌تر از انسان‌های دیگر دارند.
 • زمانی: انسان‌ها حس دقیق شگفت‌انگیزی از زمان دارند، به ویژه وقتی جوان‌تر هستند. این سازوکار که به نظر می‌رسد استفاده می‌کنیم یک سامانه‌ پخش‌کننده است که کورتکس مخ، مخچه و هسته‌های بازال را درگیر می‌کند. به نظر می‌رسد زمان بلندمدت با هسته‌ سوپراکیاسماتیک (که مسئول ریتم شبانه‌روزی است) پایش می‌شود. زمان کوتاه‌مدت توسط دیگر سامانه‌های سلولی نگه داشته می‌شود.


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

شما همچنین می توانید از تگ ها و ویژگی های HTML زیر استفاده نمایید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette