زندگی برتر

خداحافظ رمضان

آخرین برگه رمضان امسال هم کم کم از دفتر خاطرات رمضانی ما ورق می خورد… رمضان صرف نظر از جنبه های معنوی آن برای تمام ما نوستالوژیک است و هر بار که می آید ما را به خاطرات دلنشین رمضانی سالهای گذشته متصل می کند و با ساختن خاطره های جدید بر غنای جنبه نوستالوژیک رمضان می افزاید.
جناب رمضان را دوست داریم چون علاوه بر حال و هوای ساده و پاکی که دارد با او خاطره های زیادی داریم چراکه از کودکی سالی یک بار میهمان زندگی ما بوده است آن هم نه یک روز و دو روز بلکه ۳۰ روز. همیشه چیزی که بتواند با آمدنش ما را به سالهای گذشته ببرد و به اصطلاح خاطره انگیز باشد محبوب است.
خاطره های رمضانی ما بسته به سن متفاوت هستند مسلماً زولبیا بامیه در رمضان کودکی و نوجوانی ما نقش پر رنگی دارد وقتی که به محض گفتن اذان دستهای کوچکمان به سمت جعبه شیرینی زولبیا بامیه می رفت و هنوز اذان تمام نشده جعبه خالی شده بود.
d50c25fe5a89bb2ace8a6d2d20d7d771
چیزی که سخت تر به دست بیاید قدرش را بهتر می دانیم و هم بهتر به دلمان می نشیند و مزه می دهد یکی از همین موارد سفره افطار است و به همین دلیل لحظاتی که مشغول چیدن سفره افطار بوده ایم برای ما خاطره انگیز شده است زیرا در حالی به خوردن نان و پنیر و چای می پرداختیم که بیش از سایر وقتها  درمی یافتیم که چه خوشمره و دلپذیر هستند.
6324_544
و اما سبزی یکی از خوراکی هایی است که در رمضان جایگاه و ارج و قرب بیشتری پیدا می کند و فرصتی می یابد که  جایگاه خود را روی سفره ایرانی ها در همه فصول محکم تر سازد.

tasvirezendegi.ir922

کنار هم بودن ها در سفره و اینکه حال که به گذشته نگاه می کنیم جای برخی از عزیزان خود را سر این سفره ها خالی می بینیم و یادشان را سبز باقی می داریم همه اینها از برکات خاطره سازی رمضان است که با تداوم هر ساله خود بر تن اوقات ما لباسهای رنگ رنگ خاطره پوشانده است.
میهمانی ها ی افطاری هم که بهانه ای برای دور هم جمع شدن فامیل و یا حتی همکاران و دانشجویان و …. می شد از بخشهای خاطره انگیز رمضان است به ویژه افطاری های مدرسه چون برای کودکان جالب است که بدون اینکه درس و مشق و کلاسی باشد در مدرسه حضور داشته باشند دور هم باشند و بالاتر از آن سر یک سفره بنشیند و با هم و در کنار هم به صحبت و شادمانیهای کودکانه افطار کنند.
22372_160
لحظات نزدیک شدن به افطار با نوای مناجاتی که از رادیو و تلوزیون پخش می شد بیش از پیش در خاطر ما مانده است این صداها با تصاویری از چیدن سفره در کنار عزیزانمان در ذهن تداعی می شود برخی بزرگانی که دیگر در بین ما نیستند و کودکانی که اکنون بزرگسالانی هستند که در سراسر دنیا پرا کنده اند و..
201551411495470a
یکی از چیزهایی که به قدرت خاطره سازی رمضان افزوده است خلاف عادت عمل کردنها در این ماه است که موجب جالب تر شدن آن می شود مثلاً همینکه راه به راه در یخچال را باز نمی کنیم و یا  اینکه به هر خوردنی ای که می رسیم ناخنک نمی زنیم و …
یا اینکه زمانی از خواب برمی خیزیم که هنوز ستاره ها در آسمان هستند و کوچکترین اثری از خورشید پیدا نیست… سحر های ماه رمضان هم مثل لحظات افطار با نوای آرامبخش مناجاتها در خاطر ما مانده است.1-681
رمضان هر سال هنگامی که می رود به گوش ما زمزمه می کند که : دیدی می توانی یک ماه تمام خلاف عادت عمل کنی. دیدی که می توان اسیر عادتها نبود… و ما دوستش داریم چون هر ساله قدرت درونی ما را به ما یادآور می شود…
image_800_500
طاعات و عباداتتان قبول و عید فطر پیشاپیش مبارک
نویسنده: معصومه غنیان
تهیه شده در تحریریه فروشگاه آنلاین تخفیف برتر


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

شما همچنین می توانید از تگ ها و ویژگی های HTML زیر استفاده نمایید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette