غذا

غذاهای خوش رنگ و لعاب چینی ، بابی برای آشنایی با فرهنگ کهن چین

غذاهای چینی بسیار خوش رنگ و لعاب هستند و ظاهر اشتها برانگیزی دارند؛ رنگارنگ از انواع سبزیجات و در بسیار ی موارد همراه با رشته، که شکل هنری تر و بامزه تری به غذا می دهد.

علاوه براینکه ظاهر غذاهای چینی، رنگی و رنگی و با مزه است، خوردنش با چاپستیک (چوبهای غذاخوری چینی) هم به لطف این نوع غذا اضافه می کند. واقعا وقتی فکرش را می کنی اینکه ما موقع غذا خوردن، یک تکه فلز به اسم قاشق را می گذاریم در دهان و همراه با هر لقمه، سختی و مزه فلز را احساس می کنیم، چیز جالبی نباید باشد در حالیکه وقتی با چاپستیک غذا می خوریم با وجودی که جنسش از چوب و طبیعی هست اما حتی آن چوبهای نازک هم وارد دهان نمی شوند و تنها غذا را در دهان می گذارند.

واقعا خوردن غذای ممالک دیگر دریچه ای است رو به فرهنگ آن کشور. در ظاهر امر ممکن است این حرف، زیاد درست به نظر نرسد اما اجازه بدهید بیشتر بازش کنم: مثلا مشهور است که در آشپزی چینی، سعی می شود طعم و مزه غذا حفظ شود؛ بنابراین ممکن است شما فکر کنید که چون سعی می شود این غذاها جداگانه پخته شوند و زمان کمی روی حرارات قرار گیرند، پس نه لعاب می اندازند و نه به خوبی پخته می شوند. در حالیکه این طور نیست زیرا در این نوع پخت از روغن کنجد که مقاومت زیادی در برابر حرارت دارد ؛ ظرف نازک و شعله متمرکز استفاده می شود که تمام اینها موجب می شود که در زمان کم، حرارات زیادی به غذا برسد و بنابراین غذا در زمان کمتری می پزد و برای لعاب غذا هم از پودر ذرت استفاده می شود که بوی زهم آرد را نیز ندارد.

خوب تمام این تفاوتهای غذایی ما را کنجکاو می کند که بیشتر در مورد علت این تفاوتها و یا تفاوتهای احتمالی دیگر در سایر زمینه های مربوط به فرهنگ و سنن این کشور کهن بدانیم. اصلا شاید سبک پخت چینی، سالم تر و سبک تر و نشاط بخش تر از سبک پخت ایرانی باشد؟ راستی طعم غذا با روغن کنجد چطور می شود؟ شاید روغن کنجد برای سلامت عروق و قلب مناسب تر باشد؟ چطور است یک بررسی کنیم ببینیم میزان عمل قلب باز در این کشور چقدر است؟

این همه تفاوت بین سبک پخت ایرانی و چینی جالب نیست؟اینکه ما مواد قرمه سبزی را با هم مخلوط می کنیم و می گذاریم که مدت طولانی روی حرارات باشد و طعم غذاها روی هم تاثیر بگذارد اما چینی ها سعی می کنند مواد را جداگانه بپزند که طعم همه آنها حفظ شود و غذا را زمان کمی روی حرارات می گذارند،اینهمه تفاوت به خاطر چیست؟ آیا ممکن است که در جهان بینی ما نسبت به دنیا و طرز تلقی ما از هر چیزی هم این همه تفاوت وجود داشته باشد؟ واقعا کدام یک سالم تر است؟ و … .

کلا درک تفاوتها موجب باز شدن پنجره های جدید در ذهن آدم می شود. چه خوردن غذای متفاوت با طعم و مواد غذایی و نحوه طبخ متفاوت باشد چه شنیدن موسیقی ای که از سازهای متفاوتی خارج می شود و …. گاهی این درک تفاوتها ما را به انتخابهای درست تری رهنمون می شود و کلا موجب نزدیک تر شدن دیدگاه ها و ممالک مختلف به هم و گسترش صلح بیشتر در دنیا می شود به جای دیگر عجیب و غریب پنداری.

ممکن است به نظر شما جالب نباشد که از غذا به صلح برسم اما واقعیت این است که اگر ما آدمهایی باشیم که در چهارچوب ذهنی خود گیر کرده باشیم و معمولا دنبال مطالعه در مورد فرهنگهای دیگر نباشیم یا حوصله این کار نداشته باشیم دیگر حوصله غذا خوردن را داریم و همین می تواند اولین قدم برای باز کردن ذهن به دنیایی بزرگتر باشد هر چند که قدم کوچکی باشد.

البته یک ذهنیتی در برخی از ما ایرانیها مبنی بر همه چیز خوار بودن چینی ها وجود دارد که البته ذهنیت چندان درستی نیست. داشتن چنین ذهنیتی مثل این است که یک اروپایی فکر کند که ایرانی ها، کله و دست و پای گوسفند می خورند و در آشپزخانه های آنها شاهد جمجمه ای هستید که در دیگ بالا و پایین می رود و درنهایت چشمان گوسفند بیچاره را از کاسه چشمش درمی آورند و می خورند.

چینی ها هم درست مثل ایرانیها، کلی غذای های متنوع دارند که با همان مواد غذایی معمول و مرسوم پخته می شود .تازه این نگرانی برای زمانی کاربرد دارد که بخواهیم خارج از ایران غذای چینی بخوریم و اگرنه مسلم است که در رستورانهای چینی ایران، آن بخش از غذاهایی را طبخ می کنند که با ذائقه و پسند ایرانی هماهنگی داشته باشد.

خوب اگر از این غذاهای چینی خوردید و خوشتان آمد، یادی هم از من بکنید و جای مرا هم خالی کنید.

نویسنده متن:معصومه غنیانمطالب مرتبط

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

شما همچنین می توانید از تگ ها و ویژگی های HTML زیر استفاده نمایید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette