آموزش برتر

علم ترفندهایی برای موفقیت در امتحان دارد

 

درس خواندن و یادگیری، مبحثی جذاب و دانشین برای همه است به شرط اینکه در آخر کلاس امتحان نداشته باشیم. تصور می کنم کمتر کسی است که استرس ناشی از امتحان را تحمل نکرده باشد و گرفتن نتیجه بد در امتحان موجب ناراحتی او نشده باشد. اما دلهره به دل راه ندهید، با ما همراه باشید تا ترفندهایی علمی را به شما اموزش دهیم تا امتحانات شما توام با موفقیت باشد.

 

 • پیش از خواب مطالعه‌کنید

سعی‌کنید چند دقیقه پیش از خواب مطالعه داشته‌ باشید. مغز در زمان خواب اطلاعات تازه را بهتر به ذهن می سپارد، پس احتمالش کم نیست چیزی را که درست پیش از خواب مرور کرده‌ایم بخاطر بسپاریم (فقط سعی کنید کار را به اتاق خواب نیاورید، چون اینگونه سخت‌تر خواهید توانست خواب شبانه‌ مناسبی داشته‌باشید.)

 • فاصله‌دار بخوانید

دریکی از فنون جدید یادگیری که “تکرار فاصله‌دار” نام دارد، اطلاعات به تکه‌های کوچک شکسته ‌می‌شوند و پس از یک بازه‌ زمانی طولانی پشت سر یکدیگر مرور می‌شوند.سعی‌نکنید کل جدول مندلیف را یکجا حفظ ‌کنید؛ در عوض هر روز چند سطر آنرا یاد بگیرید.

 • داستان بگویید

تبدیل‌کردن جزییات مورد نیاز به داستان‌های احمقانه اطلاعات را معنادارتر می‌کند. برای نمونه، ترتیب عملیات ریاضی PEMDAS را این‌گونه به‌خاطر بسپارید: پیتر (PE) می‌خواست دوستش ماری (M)را به قتل برساند، اما در نهایت داستان مرگ او (D) با مصرف آرسنیک (AS) به پایان رسید.

 • تکان بخورید

پژوهش‌ها نشان‌می‌دهند مطالعه‌ یک چیز در مکان‌های گوناگون احتمال فراموش‌کردن اطلاعات را کاهش ‌می‌دهد. هر بار جا را عوض می‌کنیم(از کتابخانه به کافی‌شاپ یا از کافی‌شاپ به پارک)، مغز را وادار می‌کنیم ارتباطات ذهنی جدید با همان چیزها ایجاد کند و در نتیجه آن موضوع در حافظه‌ قدرتمندتر می‌شود.

 • در مطالعه تنوع داشته‌باشید

در هر نشست مجموعه‌ای از چیزهای کوناگون را مطالعه‌کنید.این فن کمک می‌کند برای استفاده از راهبرد درست برای حل مشکلات آماده‌شویم. برای نمونه، حل‌کردن مسائل انتگرال پشت سر هم بدین معنی است که ما هر بار به سراغ حل مسئله‌ای میرویم، می‌دانیم باید انتگرال انجام‌دهیم. اما حل‌کردن مسائل انتگرال، توابع چند مجهولی و نامعادله‌ها بدین معنا است که باید وقت بگذاریم وببینیم کدام راهکار بهتر از بقیه بهتر است.

 • از خود امتحان بگیرید

امتحان‌گرفتن از خود یکی از بهترین راه‌ها برای کسب آمادگی لازم برای امتحان اصلی است.نگران نباشید اگر بیاد آوردن نام سی‌وهفتمین رییس‌جمهور ایالات متحده برایتان دشوار است؛ هر چه به‌هنگام تمرین، به‌یاد آوردن اطلاعات برایتان دشوارتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد در آینده آن را به‌خاطر بیاورید.

 • بنویسید

بدنیست مهارت‌های انشارا که در مدرسه یاد گرفته‌اید به‌کار ببندید. اگر اطلاعات را با دست بنویسم، نسبت به زمانیکه تایپ‌ می‌کنیم بهتر در ذهن می‌مانند. می‌توانید اینکار را با بازنویسی مهمترین نکات در برگه‌ شروع‌کنید.

 • بلند بلند بخوانید

خواندن اطلاعات با صدای بلند به معنای نگهداشتن آنها در حافظه به دو شکل است: دیدن و شنیدن. فقط ما تضمین ‌نمی‌کنیم از کتابخانه بیرونتان نکنند.

 • بنوشید

به کافی‌شاپی در همان حوالی بروید و یک نوشیدنی کافئین‌دار مصرف‌کنید. پژوهش‌ها نشان‌می‌دهند قهوه (و چای) ما را هشیار نگه می‌دارند، مخصوصا زمانیکه همه‌چیز به‌غایت کسل‌کننده است.

 • به خودتان برسید

یک کلوچه‌ خوشمره، پرسه‌زدن، و هر چه که دوست‌دارید. دانستن این‌که پس از خواندن این چند صفحه پاداشی هر چند کوچک در انتظار است‌ کمک‌ می‌کند زمانیکه با یک کوه جزوه کلنجار می‌رویم، راحتتر بخوانیم.

 • جمع شوید

درس‌خواندن گروهی برای همه جواب نمی‌دهد، اما با چند همکلاسی درسخوان گروهی تشکیل دهید وهر چند روز یکبار درس‌هارا مرور کنید.یک نفر را مسئول کارهایی کنید که به پشتکار نیاز دارد وبا همدیگر برای رسیدن به هدف‌ تلاش‌کنید.

 • برای برنامه‌ریزی وقت‌بگذارید

وقت‌گذاشتن برای برنامه‌ریزی یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که می‌توانید داشته‌باشند. هفته‌را با یک هدف مبهم مثل خواندن برای امتحان تاریخ آغاز نکنید؛ آن هدف را به اهداف کوچکتری خرد کنید. اینکار را همانطور روی تقویم مشخص‌کنید که کلاس‌ها را مشخص می‌کنید.

 • مدیتیشن داشته‌باشید

پیش از اینکه سه ساعت پای یک برگه‌ کاغذ انرژی بگذارید، سه دقیقه به دیوار خیره شوید. مدیتیشن می‌تواند نگرانی را کاهش و حداکثر زمان توجه را افزایش‌دهد. گرچه کانون توجه بیشتر این پژوهش‌ها مدیتیشن منظم است، اما چند دقیقه انجام‌دادن این کار برای آرام شدن پیش از امتحان ضرری ندارد.

 • ورزش‌کنید

هم قدرتمندتر می‌شوید و هم باهوش‌تر. تنها نیم ساعت ورزش هوازی می‌تواند سرعت پردازش مغز و سایر توانایی‌های ذهنی را بهبود ببخشد. کمی به‌آرامی در آن حوالی بدوید و شاهد افزایش آی‌کیوی باشید.

 • موسیقی گوش‌کنید

همه‌ آن‌هایی که شب‌های امتحان را با موسیقی گذرانده‌اند می‌دانند موسیقی می‌تواند استرس را کاهش‌دهد. البته هر آدمی سلیقه‌ موسیقیایی خاص خود را دارد، اما مشخصا موسیقی کلاسیک نگرانی و تنش را کاهش‌می‌دهد. با این حساب، موقع خواندن کتاب  آهنگی در پس‌زمینه پخش‌کنید تا  کمی از استرس از بین برود.

 • امگا مصرف‌کنید

اسیدهای چرب امگا ۳ که در بعضی انواع ماهی، آجیل‌ها و روغن زیتون یافت‌می‌شوند، به افزایش‌توانایی مغز کمک میکنند. خوردن ترکیبی از اسیدهای امگا۳ و امگا۶ پیش از امتحان می‌تواند نگرانی را کاهش‌دهد.

 • وقت استراحت داشته‌باشید

استراحت‌کردن می‌تواند به افزایش بهره‌وری و بهبود توانایی تمرکز بر روی کارها کمک‌کند. اگر می‌خواهید بهره‌وری افزایش پیدا کند، از مانیتور فاصله بگیرید و در میانه روز کمی ورزش‌کنید.

 • بخوابید

وقتی با کتاب‌های درسی پر از معادله‌های حفظ‌کردنی سر و کار دارید، ممکن‌است  بخواهد تمام شب را بیدار بمانید تا این معادله‌ها را در ذهن‌ جای دهید. اما کم پیش می‌آید شب‌بیداری به کسب نمره‌ عالی منجر شود. در حقیقت عملکرد ذهنی شب‌بیدارها آسیب می‌بیند و به استرس نیز حساس‌تر هستند. در روزهای امتحان ، سعی‌کنید ۷ یا ۹ ساعت خواب در شبانه‌روز داشته‌باشید تا کمبود خواب همه‌زحمت‌هارا بر باد ندهد.

 • به اینترنتنهبگویید

همه ما وسوسه‌ سر زدن به صفحه‌ دوستان‌ در شب امتحان بزرگ را تجربه‌کرده‌ایم. اگر لازم است برای امتحانی خاص با رایانه کار کنید، از یک اپلیکیشن که دسترسی به اینترنت را قطع‌می‌کند استفاده‌کنید.

 • نفس‌بکشید

استفاده‌ اندک از برخی روغن‌های ضروری(نظیر رزماری یا استوقدوس)می‌تواند به آرام‌شدن پیش از امتحان کمک‌کند. از مرور سرسری و دقیقه‌آخری‌ صرف‌نظر کنید و بجای آن کمی عطردرمانی داشته‌باشید.

 • ذهن‌ را تمرین‌دهید

یوگاکارهای حرفه‌ای نسبت‌به کسانی که با این ورزش آشنایی کمتری دارند، توانایی‌های ذهنی بهتر دارند. بویژه ازحیث حداکثر زمان توجه.کمی یوگا صبحگاهی شایدهمه‌ چیزی باشد که برای تمرکز درامتحان به آن نیازدارید

 • یاد بگیرید چه‌چیزی برای شما جواب می‌دهد

بعضی آدم‌ها در صبح عملکرد بهتری دارند و بعض‌ها در شب. بعضی‌ها ترجیح می‌دهند با دیگران درس‌بخوانند و در مقابل بعضی‌ها به سکوت کامل احتیاج‌دارند. آزمون و خطا داشته‌باشید تا آنچه را موثرتر از بقیه‌ چیزها است پیدا کنید و به همان‌ پایبند بمانید.مطالب مرتبط

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

شما همچنین می توانید از تگ ها و ویژگی های HTML زیر استفاده نمایید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette