آموزش برتر

آشنایی با یکی از شورانگیزترین رقص های آذری

یکی از فواید گسترش شبکه های مجازی این بوده که ما توانسته ایم بیش از پیش با رقص های زیبای محلی ایران آشنا شویم. یکی از این رقصهای زیبا، رقص آذری «لزگی» است یعنی همان رقصی که عده ای از جوانان به ترتیب وارد میدان رقص می شوند و با حرکات کششی و آکروباتیک شورانگیز، کُلّی هیجان و حس زندگی به خون ما می ریزند. خاستگاه این رقص منطقه قفقاز است و به همین دلیل در منابع بین المللی در رده رقص های قفقازی قرار می گیرد.

download

 این رقص همانطور که خودتان می توانید حدس بزنید از رقص های بزمی- رزمی است؛ حرکات و نوع لباس پوشیدن و رنگهای به کار رفته در آن به زیبایی حاکی از بزمی و رزمی بودن این رقص دارد.

sa6

دسته جمعی بودن رقص، سرِ بلند نگه داشته شده، گردن کشیده شده، سینه های ستبر شده در رقصندگان و رنگ جدی مشکی که در لباس این رقص به کار رفته همه حاکی از تم رزمی و پرشکوه این رقص و قدرت جنگاوری و جدیت و تعصب در امر دفاع از مرز و بوم دارد. رنگ هیجان آور قرمزبه کار رفته در لباس و نیز حرکات تیز، سریع و گاه آکروباتیک و پرشهای بلند رقصندگان نیز نشان از تیز و فعال و توانمند بودن ایشان در امر دفاع از هویت ملی دارد.

khanlargroup2

دسته جمعی بودن رقص و انجام آن در یک محدوده وسیع، حرکات سریع، زیبا و ریتیمیک این رقص در کنار آهنگ شاد و شور انگیز آن نیز جنبه بزمی به رقص آذری می دهد.

574pxVUG4043K

رقص های بومی مانند موسیقی یک زبان گویای بین المللی است. فرض کنید بخواهیم به یک فرد پیام بدهیم که: « شاد و سرزنده و هدفمند باش و در این راه چنان فعال، تیز و سریع باش که از منش تو جدیت و فعال بودن هویدا باشد و هیچ شخصی به خود اجازه ندهد که در این مسیر مزاحم تو شود. در این راه به زیبایی و با شادی و سرزندگی حرکت کن، غزلخوان و پای کوبان و اجازه نده که چیزی به حس زندگی و سرشادی که از درون تو می جوشد خدشه وارد کند بلکه بگذار حس روشن و شورانگیزی که از درون هر موجود زنده ای می جوشد پشتوانه تو در داشتن یک زندگی سالم و هدفمند و تعصب نسبت به سلامتی و پویایی و شادی در مسیر زندگی ات باشد»، اگر این پیام و مفاهیم آن را در قالب کلمات بریزیم تنها افرادی متوجه آن می شوند که با زبانی که به آن حرف می زنیم، آشنا هستند.

002_Otlar_Dance_iran_azerbaijan_azeri_turk_rags_azari_yashar_irani_lezgi_tabriz_araz_aslan_ali_odlar

اگر این پیام را به جای کلمات و حرف، در قالب عملی تری بریزیم مثلا در قالب موسیقی، حرکت و رنگ (رقص لزگی)، همه افراد دنیا در هر سن و حالت روحی و روانی باشند می توانند با آن ارتباط برقرار کنند و به سرعت و با هیچ واسطه ای پیام محتوی آن را دریافت کنند.

466b054f649387b7cb5805e62ed60a66

درست به همین دلیل است که موسیقی و رقص، یک زبان بین المللی، بی واسطه کلمات،است و درست به همین دلیل است که رقص هایی چون رقص لزگی که حاوی پیامهای شاد و شورانگیزِ « احترام به زیستن و سرشار زیستن فرصت زندگی و تعصب نسبت به زندگی شاد و سالم » است می تواند افراد افسرده را به یک زندگی شاد و هدفمند بازگرداند.
Aiba8EC7zJU

به نظر شما اگر به یک کودک یا فرد افسرده بگوییم «شاد و هدفمند باش» تاثیر بیشتری بر او دارد و یا اگر رقص لزگی را برای او به نمایش درآوریم؟ کدام یک برانگیزانننده تر و موثر تر است؟

 اگر احساس خمودگی و بی انگیزگی در زندگی شما جای زیادی گرفته است، سعی کنید با رقص لزگی بیشتر نشست و برخاست و معاشرت کنید تا کمال این همنشین خوب در شما اثر کند.

mqdefault

رقص های آذری از جامع ترین رقص های دنیا هستند زیرا هم از لحاظ ریتم کامل هستند و هم از تنوع گسترده ای برخوردار می باشند. در این میان رقص های آذری و قایتاغی شباهت زیادی به هم دارند.

رقص لزگی از بخشی از مردمان لزگی اقتباس شده که طایفه ای از ساکنان قفقاز بوده اند. این رقص توسط مردان به صورت انفرادی یا دسته‌جمعی و توسط زنان به شکل دونفره اجرا می‌شود.

kafkas

 یکی از بهترین راه ها برای اینکه مفاهیمی که در قالب رقص لزگی ریخته شده است (یعنی همان هدفمند و سرزنده بودن و متعصب بودن نسبت به این دو ویژگی) را به فرزند خود بیاموزیم این است که او را در کلاس رقص لزگی ثبت نام کنیم.

006_OtLAR_Dance_azeri_rags_azari_yashar_irani_lezgi

 با این کار ضمن اینکه به رشد سلامت روانی و بدنی فرزند خود کمک کرده ایم، در جهت حفظ آداب و ارزشهای بومی کشور در برابر موج گسترده موسیقی ها و فیلمهای بی پایه و ناسالم گام برداشته ایم.

در سایت « تخفیف برتر » می توانید با موسسات آموزشی فعال در حیطه های مختلف، اعم از زبان انگلیسی و نرم افزارهای کامپیوتری تا موسیقی و رقص های بومی، آشنا شوید و از طریق این سایت در آن کلاسهای آموزشی ثبت نام کنید.

نویسنده: معصومه غنیان

تهیه شده در تحریریه فروشگاه آنلاین تخفیف برترمطالب مرتبط

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

شما همچنین می توانید از تگ ها و ویژگی های HTML زیر استفاده نمایید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette