نکته برتر

خانه های روی بالشتک هوا، به بهانه روز ایمنی در برابر زلزله

امروز ۵ دی، روز ملی ایمنی در برابر زلزله و سالروز وقوع زلزله بم است. به این بهانه گریزی به مهندسی زلزله در ژاپن زده ایم. ژاپن به عنوان یک کشور زلزله خیز، روشهای بسیاری را برای مقاومت خانه ها در برابر زلزله آزموده است. از نصب آهن ربا در پی  ساختمان که به مدد انرژی مغناطیسی، ساختمان را به هنگام زلزله از زمین دورتر کند تا ساختن ساختمانها روی صفحه های متحرک که موجب شود ساختمان به هنگام زلزله با حرکت صفحه حرکت کند و این انعطاف پذیری مانع ویرانی آن شود.

scid110728   bi_ani      download

اما یکی از طرح های اخیری که مهندسین ژاپنی برای مقابله با زلزله ارایه داده اند ساختن خانه ها روی هواست. چرا به ذهن خودمان نرسیده بود؟ در واقع چیزی شبیه کیسه هوای داخل خودرو در زیر ساختمان تعبیه می شود که هنگام وقوع زلزله پر از هوا می شود و بین ساختمان و زمین در حال لرزش فاصله ایجاد می کند. در حال حاضر۸۸ خانه ژاپنی به این کیسه هوا مجهز هستند.

Made_in_Japan_Earthquake-Proof_Homes-Construction_and_Building-02          Made_in_Japan_Earthquake-Proof_Homes-Construction_and_Building-03

در زلزله هایی که در کشور خودمان شاهدش بوده ایم افراد بسیاری فوت کردند اما باعث مرگ آنها خدا یا طبیعت نیست بلکه خود انسان است که خانه اش را روی زمینی که می لرزد می سازد و یا سعی نمی کند که خانه ای ایمن بسازد در حالیکه حتی می تواند ساز و کاری در ساخت خانه لحاظ کند که به هنگام زلزله خانه اش روی هوا قرار گیرد.

pgg-building    Catastrofe stradale

حتی پاگودای ژاپنی که قبل از میلاد ساخته شده است همچنان در این کشور زلزله خیز پابرجاست و یکی از علتها جدا بودن طبقات این ساختمان است. از زمان ساخت این پاگودا تا کنون ژاپن بیش از ۴۶ بار زلزله ۷ ریشتری و بیشتر به خود دیده است. چنین ترفندی در مشهورترین ساختمان ضدزلزله جهان به کار رفته است با  آویزان کردن توپی در ساختمان که شوک لرزه ای را بگیرد.

japan-pagodas-waterfalls-1080x1920-Wallpaper-300x169  800px-Taipei_101_Tuned_Mass_Damper_2010

ژاپنی ها زلزله را به بخشی از طبیعت زندگی خود تبدیل کرده اند که با آن زندگی می کنند بدون اینکه از آن صدمه ببینند. ژاپن که اکنون پیشتاز مهندسی زلزله در دنیاست زلزله ای را پشت سر گذاشته که ۳ چهارم توکیو را با خاک یکسان کرده بود. اما ما بعد از نهیب بزرگی که زلزله بم به ما زد از خواب برخاستیم یا همچنان خودمان را به خواب زده ایم تا بقیه خوابمان را ببینیم؟

تهیه شده در تحریریه فروشگاه آنلاین تخفیف برترمطالب مرتبط

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

شما همچنین می توانید از تگ ها و ویژگی های HTML زیر استفاده نمایید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette