زندگی برتر

خانه تکانی حال و روان

در درون ما هم دنیایی وجود دارد شبیه دنیای بیرون و موجوداتی در دنیای درون ما زندگی می کنند که درست مثل افرادی که در دنیای بیرونی زندگی می کنند با آنها آشنایی و معاشرت داریم. با برخی از آنها گفت و گو می کنیم و از کنار برخی نیز می گذریم، با برخی ارتباط حسی داریم و خود را درگیر برخی دیگر نمی کنیم. اگر هوای دنیای درونمان بهاری، آفتابی و رنگین کمانی باشد و و فضایی آرام و گرم و دوستانه بین اجزای آن برقرار باشد حس خوب و خوشحالی خواهیم داشت حتی اگر اوضاع دنیای بیرون چندان سر سازگاری با ما نداشته نباشد.

 آیا گفت و گو با خود، طبیعی است؟

دنیای درونی از کودکی در ما شکل می گیرد و می توان گفت که فردی وجود ندارد که از چنین دنیایی برخوردار نباشد. از روی تعاملات و احساساتی که با افراد در دنیای بیرون داریم، دنیایی درونی می سازیم که تعاملات بیرونی ما را تایید کند.

آنچه که در خصوص دنیای درونی،مهم است این است که رابطه ما با این دنیا خوب باشد. همانطور که فراوانی فرصتهای رشد و تشویق در دنیای بیرونی می تواند موجب موفقیت بیشتر ما و رسیدن ما به جایگاه های شایسته اجتماعی شود و اگر در دنیای بیرونی فرصت سوزی و  بی عدالتی زیاد باشد می تواند موجب کندی رشد ما شود؛ دنیای درونی ما هم درست به همین شیوه می تواند در آرامش و رشد ما تاثیر داشته باشد با این تفاوت که در دنیای بیرونی می توان از افراد و مکانهای آزار دهنده دور شد اما در دنیای درونی چنین امکانی وجود ندارد و هر موجود آزار دهنده ای که در دنیای درون ما زندگی می کند، جزوی از خود ماست.

آیا با دنیای درون خود دوستی خوبی دارید؟

مهم است که رابطه دوستانه و خوشایندی با دنیای درون خود داشته باشیم و در کنار آن آرامش داشته باشیم. به این منظور قدری در مورد یک رابطه دوستی خوب صحبت کنیم تا ببینیم که آیا رابطه ما با دنیای درونی خودمان خوب ارزیابی می شود یا خیر:

دوست خوب کیست؟

دوست خوب لزوماً شخصی نیست که مدام در حال حرف زدن و گرم گرفتن با هم باشیم بلکه دوست خوب می تواند آن فردی باشد که گاهی با او هم کلام می شویم اما گاهی حتی بدون اینکه کلامی بین ما رد و بدل شود از گرمای حضور یکدیگر انرژی و سرزندگی می گیریم و در کنار هم احساس آرامش و همدلی داریم. گاهی نیز از هم دور هستیم اما مطمئن هستیم که هر گاه به یکدیگر نیاز داشته باشیم، به هم کمک خواهیم  کرد.

اگر رابطه شما با دنیای درونتان نیز مانند چنین رابطه ای باشد بسیار سازنده و خوب است.

دشمنی که درون تو زندگی می کند

اما گاهی احساس می کنیم یک موجودی در درون ما در حال صحبت کردن با ماست که دشمن ماست. دوست نداریم حرفهایش را گوش کنیم، او را غریبه ای می دانیم که مایل نیستیم در تصمیم گیریهای ما مداخله کند، گاهی دنیای درونی ما اضطراب زا است و … . اگر رابطه خوبی با دنیای درون خود نداریم، راهش سرکوب نیست بلکه باید در صدد بهبود این رابطه بر آییم چون این امر درست به اندازه داشتن رابطه خوب با اجزای دنیای بیرون، در آرامش و موفقیت ما در زندگی تاثیر گذار است.

گاهی گفت و گو های درونی ما به شکل وسواس یا اختلالاتی شدیدتر بروز می کند و در این صورت اگر پذیرفته باشیم که این دنیا متعلق به خود ماست پس می توانیم به جای سرکوب با آن ارتباط برقرار کنیم و مشکل را حل کنیم. در واقع راه دیگری نیز نداریم زیرا برخلاف دنیای واقعی نمی توانیم از این گفت و گوها و دنیای درونی فرار کنیم و مجبوریم که بهبودش دهیم چرا که این خود ما هستیم.

نوشته شده و گرد آوری شده در تحریریه فروشگاه آنلاین تخفیف برترمطالب مرتبط

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

شما همچنین می توانید از تگ ها و ویژگی های HTML زیر استفاده نمایید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette