نکته برتر

تاثیر آموزش موسیقی بر کودکان

Smiling caucasian boy is playing on acoustic guitar - isolated on white background

مطالعات بسیاری در مورد اثرات موسیقی بر مغز انجام شده است؛ دانشمندان می گویند کودکانی که در معرض موسیقی هستند و یا ساز می زنند در مدرسه بهتر از سایر کودکان عمل می کنند. یک مطالعه که با همکاری چندین دانشگاه همچون بوستون و هاروارد، صورت گرفته نشانگر تغییرات تصاویر ام آر ای مغزی در کودکانی است که به مدت ۱۵ ماه از آموزش و تمرین هفتگی موسیقی بهره مند شده بودند. همچنین قدرت تشخیص تفاوت صداها و کارهای حرکتی نیز در این دانش آموزان رشد کرده بود و تصاویر مغزی، تغییرات شبکه های مغزی مربوط به این توانایی ها را نشان می داد. تحقیقات اخیر حاکی از آن است که قرار گرفتن در معرض موسیقی ممکن است موجب کاهش سن خواندن کودکان و نیز افزایش هوش و توسعه بخشهای خاصی از مغز آنها شود.
تحقیقات خوبی در زمینه علوم اعصاب موجود است که حاکی از رشد بیشتر فعالیتهای عصب شناختی کودکانی است که موسیقی کار می کنند؛ کاملا مشهود است هنگامی که ساز می زنید باید از بخشهای بیشتری از مغز خود استفاده کنید. می توان نشان داد که برخی از جنبه های هوش یک کودک با آموزش موسیقی افزایش یافته است؛ ارتباط بین موسیقی و هوش فضایی (توانایی درک جهان با دقت و به شکل تصاویر ذهنی از همه چیز) به مردم در تجسم و تصور راه حل کمک می کند و موجب می شود که راه حلهای خلاقانه ای برای مشکلات بیابند و چنین هوشی نقش حیاتی دارد در نوعی از طرز فکر که برای حل مسایل ریاضی و حتی مسایل روزمره زندگی لازم است.
یک نوازنده مدام در حال تصمیم گیری برای هماهنگ کردن سرعت، تن، سبک، ریتم، جمله بندی و احساس است که این مغز را چنان بار می آورد که تبدیل به یک سازمان دهنده و هدایتگر خوب در انجام فعالیتهای متعدد در یک زمان واحد می شود. تحقیقات نشان می دهد که مغز یک موسیقیدان، حتی اگر جوان باشد، متفاوت از مغز غیر موزیسین‏ها عمل می کند.
آیا آموزش موسیقی واقعا موجب بهبود مهارت های شناختی کودکان می شود؟
پاسخ دادن به این پرسش مشکل است و نیاز به یک سری مطالعات گسترده در گروه های مختلف قومی و فرهنگی دارد. با این حال، برخی مطالعات صورت گرفته در مقیاسهای کوچک حاکی از موثر بودن درس موسیقی در بهبود برخی مهارتهای شناختی است. به عنوان مثال، در یک مطالعه که بر ۹۶ کودک خارجی در سن ۵-۷ سال انجام شد، مشاهده شد کسانی که ۷ ماه از کلاسهای تکمیلی موسیقی و هنر استفاده کرده بودند نسبت به کسانی که از آموزش معمول موسیقی و هنر مدارس بهره مند شده بودند، نمرات ریاضیات بهتری به دست آوردند.
در یکی دیگر از مجموعه مطالعاتی که شرکت کننده های بیشتری از مدارس دبیرستانی را شامل می شد، محققان قادر به شناسایی یک رابطه قوی بین آموزش موسیقی و نمرات بالاتردر آزمون خواندن شدند.
اغلب در پس شکوفایی بعضی از ذهنهای بزرگ خلاق تاریخ بشریت، رد پای آموزش موسیقی را می بینیم؛ ذهنهای خلاق افرادی چون لئوناردو داوینچی، ایساک نیوتن، توماس ادیسون و گالیلئو گالیله. به طور ویژه، مهارتهای ریاضی، خواندن، حافظه، هوش و برنامه ریزی، از آموزش موسیقی متاثر می شوند.
هر فرهنگ انسانی از موسیقی برای پیش بردن ایده ها و ایده آل های خود استفاده می کند و موسیقی بخشی از تمام جوامع است. مطالعه موسیقی فرصت انداختن نگاهی اجمالی به سایر فرهنگها را برای کودکان فراهم می کند و به آنها همدلی با مردمان آن فرهنگها را می آموزد. این توسعه شفقت و همدلی، ضد گسترش رویکرد مبتنی بر حرص و خودخواهی است که امروز در دنیا شاهدش هستیم و در عوض موجب پل زدن به سایر فرهنگها است و کودکان را از سنین پایین به احترام به سایر نژادها رهنمون می شود.
موسیقی باعث می شود که درک بهتری از خودتان پیدا کنید. هنگامی که درگیر موسیقی هستید، افق دید شما بالاتر می رود. موسیقی توان درک شما از هنر، جهان، خود و تونایی ابراز خویشتن و تحسین اعجاز زندگی را در شما بالا می برد.
مترجم: معصومه غنیان
منابع: www.pbs.org ، www.educatorstechnology.comمطالب مرتبط

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

شما همچنین می توانید از تگ ها و ویژگی های HTML زیر استفاده نمایید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette