خبر برتر

کشف منحصر به فرد بودن اثر مغز هر فرد

همه ما می دانیم که اثر انگشت هیچ دو آدمی یکسان نیست و می دانیم که پلیس از این ویژگی به عنوان یک سند هویتی برای اشخاص استفاده می کند. اما آیا تا کنون از خود پرسیده اید که این ویژگی انگشت ممکن است در دیگر اعضای بدن انسان، مثلا مغز، نیز وجود داشته باشد و بتوان از آن  نیز به گونه دیگری، مثلا برای شناخت الگوی رشد بیماری های عصبی و یا شناسایی میزان هوش افراد، استفاده کرد؟

الگوی فعالیت هر مغزی منحصر به فرد است

محققان دانشگاه ییل در آمریکا طی مطالعه ای نشان دادند که مغز افراد نیز مانند اثر انگشت آنها منحصر به فرد است و اتصال بخش های مختلف مغز و الگوی فعالیت آن در هر فردی متفاوت از دیگری است و این تفاوت را «اثرانگشت شناختی» نام داده اند.

این تحقیق با استفاده از اسکن‌ اف‌ام‌آر‌آی انجام شده است واهمیت نتیجه آن در این است که محققان تا امروز فکر می کردند، بدون در نظر گرفتن بهره هوشی و بیماری های عصبی، ساختار مغز افراد مشابه است. با این توصیف چنین کشفی می تواند به درمان بیماری عصبی افراد متناسب با عملکرد مغز خود آنها  کمک کرده و قدم بزرگی در پیش بینی بیماری های مرتبط به سیستم اعصاب باشد.

4

«اثر انگشت شناختی» پیش بینی کننده هوش افراد است

همچنین بر اساس این تحقیق، اثر انگشت شناختی پیش بینی کننده هوش افراد نیزهست. این کشف ممکن است آینده سیستم آموزشی را متحول کند و همانطور که به درمان منحصر به فرد اشخاص مبتلا به بیماری های عصبی کمک کند به آموزش منحصر به فرد اشخاص بر اساس میزان هوش آنها نیز کمک کند و لذا همانطور که در کاهش درمانهای ناموفق موثر واقع شود به کاهش سرخوردگی های فردی و اجتماعی ناشی از آموزشهای نامتناسب نیز منجر شود.

در این مطالعه، پس از بررسی اسکن اف ‌ام‌ آر ‌آی ۱۲۶ بیمار، اتصالات استواری شناسایی شده که پیش‌بینی کننده دقیق هوش سیال یا استدلال انتزاعی است. این مطالعه در راستای «پروژه کانکتوم بشر» که کنسرسیومی جهت طراحی نقشه مغز انسان است، انجام شده است.

3

بر اساس دریافتهای محققان، بالا بودن میزان گفتگوی نواحی خاصی از مغز با یکدیگر، احتمال اینکه صاحب آن مغز با سرعت بیشتری اطلاعات را پردازش و استنتاج کند، افزایش می دهد مثلا ارتباط قوی لوب‌های پیشانی و آهیانه‌ای که هر دو با عملکرد سطح بالا ارتباط دارند، به نحو دقیقی پیش‌بینی کننده نمره هوش بالا بود.

برای مشاهده و خرید انواع خدمات آموزشی، بهداشتی و پزشکی به سایت « تخفیف برتر» مراجعه فرمایید.

 

 مطالب مرتبط

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

شما همچنین می توانید از تگ ها و ویژگی های HTML زیر استفاده نمایید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette