نکته برتر

آیا قدرت پردازش مغز زنان کمتر از مغز مردان است؟

در فضاهای مجازی جک هایی در مورد زنان دیده می شود که به نوعی حاکی از زیادی احساساتی بودن زنان یا کمتر بودن تیزی و حدت ذهن آنان نسبت به مردان است اما چند عدد از این جک ها را دیده اید که در مورد آقایان ساخته شده باشد؟

ریشه در چیست؟ آیا واقعا قدرت و سرعت پردازش مغز زنان کمتر از مردان است؟ آیا اصلا مغز مردانه و زنانه دارد؟

246199168147228185372112180148212531531879

اول به این می پردازیم که :

ریشه تفاوت زن و مرد در چیست؟

اساسی ترین عاملی که باعث شکل گیری دو جنس  متفاوت زن و مرد می شود، تفاوت در کروموزوم های جنسی( XX خانم ها و XY آقایان) است که موجب تنوع ژن های روی این کروموزوم ها ،تفاوت های ژنتیکی و تفاوت زن و مرد از همان ابتدای شکل گیری نطفه می شود.

KidsAndFood

اگر بخواهیم مثل کودکان بر سر بزرگتر بودن حجم یک اسباب بازی یا مغز یا کروموزوم رقابت کنیم باید بگوییم که کروموزوم X بزرگتر و درشت تر از  کروموزوم Y است و ژن های روی آن نیز بیشتر است. پس در سانس اول این مجادله کودکانه، خانم ها پیروز می شوند چون دو کروموزم ایکس دارند و آقایان یک کروموزوم ایکس.

zam-va-mard

برخی از بیماری ها وابسته به جنس بوده و در یکی از جنسیت ها بیشتر بروز می کنند مانند کوررنگی و هموفیلی در آقایان و میگرن و ام اس در خانم ها

 هورمون و فیزیولوژیک

دومین عامل ایجاد تفاوت های جنسیتی هورمون ها هستند که البته این تفاوت های هورمونی هم ناشی از همان تفاوت در کدهای ژنتیکی روی کروموزوم XY آقایان و XX خانم هاست. عامل سوم تفاوت این دو جنس نیز  ناشی از تفاوت های فیزیولوژیک است، تفاوتهایی مانند حجم بدن و عضلات و دانسیته استخوان ها و موی صورت در آقایان  نسبت به خانم ها .

images

آیا تمام رفتارهای ما تحت تاثیر هورمون است؟

این طور نیست که تمام رفتارهای ما متاثر از هورمونها باشد بلکه بخشی هایی در مغز وجود دارد که در حال کنترل و تنظیم هورمون ها و رفتارهای وابسته به آنها است. مثلا: فردی که هنگام عصبانیت گریه می کند آیا نمی تواند عکس العمل دیگری نشان دهد؟ مسلما بله!

می توان عصبانیت را کنترل کرد و در موقعیت های متفاوت، عکس العمل های مختلفی از خود بروز داد و این ویژگی مردانه یا زنانه نیست  و لذا مهارتهای شناختی و هیجانی نیز زنانه – مردانه نیست.

hn4fa9trj41mf6wb4wg2

مغز هر فرد متناسب با جثه اوست!

تفاوت حجم واندازه مغز در دو  جنس متناسب با حجم بدنی آنها است ضمن آنکه این تعداد سلول های مغزی و ارتباط این سلول ها با یکدیگر است که در مهارت های شناختی وحرکتی تاثیر بسیار دارد.

تا امروز تفاوت های شناختی- ذهنی چندانی در مغز زنان و مردان تایید نشده است و این محیط پیرامون انسانها و الگوهای تربیتی و اجتماعی است که یکی از مهمترین عامل ها در شکل گیری تفاوتهای دو جنس در مهارتهای شناختی و حرکتی است.

همچنین هنوز قسمت های زیادی از مغز ناشناخته است و به همین علت همیشه در مورد تفاوت های مغز مردان و زنان با احتیاط صحبت می شود .

Wireframe head and printed circuit. Digital illustration

مدارهای مغزی متفاوت

مغز یک بخش واحد نیست و پزوهش های موجود حاکی از وجود تفاوت هایی در بخش هایی از مغز زنان و مردان است. ارتباط موجود بین مدارها و نورون های مغزی ، موجب ایجاد بسیاری از ویژگی های زنانه و مردانه می شود؛ ویژگی هایی مانند کلی نگری و توانایی جهت یابی بهتر آقایان و حافظه کلامی و تصویری بهتر خانم ها و اینکه ریزترین جزئیات مربوط به یک موضوع را به خاطر دارند.

تفاوت های دو جنس در جهت تکمیل یکدیگر است و نه نشانه ضعف است و نه برتری. بیایید به جای مجادله های کودکانه وپرداختن به شایعات، به کارهای مهم تری بپردازیم.

برای مشاهده و خرید انواع خدمات همچون خدمات آموزشی

به سایت « تخفیف برتر» مراجعه فرمایید.مطالب مرتبط

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

شما همچنین می توانید از تگ ها و ویژگی های HTML زیر استفاده نمایید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette